-->

מחלות חניכיים והקצעת שורשים

מהי מחלת חניכיים?

מחלת חניכיים (פריודונטיטיס) היא מחלה דלקתית כרונית, הנגרמת מזיהום חיידקי ופוגעת ברקמות התומכות בשיניים (עצם והחניכיים). המחלה שכיחה מאוד באוכלוסייה הבוגרת.
הגורמים הראשונים למחלה הם חיידקי הרובד הדנטאלי (פלאק), המתפתחים באופן תמידי על השיניים, וגורמים לתגובה דלקתית. עם הזמן, הדלקת יחד עם תגובה מוגברת של מערכת החיסון מובילים להרס של הרקמות הסובבות את השן. בעקבות תהליך זה, נוצרים "כיסים" בין החניכיים לשיניים, שהם בעצם הפרדה של מנגנון התמיכה מהשן. במידה ולא מטפלים בדלקת, "הכיסים" מתעמקים ועקב הפחתה משמעותית בתאחיזה של השן יש לעקור אותה.
מחלות החניכיים נחלקות לשני סוגים עיקריים: דלקת חניכיים הפיכה, הנקראת ג'ינג'יביטיס ודלקת חניכיים כרונית בלתי הפיכה (עקב הרס בעצם) הנקראת פריודונטיטיס.

אלו גורמים נוספים משפיעים על התפתחות מחלת חניכיים?

הגורם העיקרי למחלת חניכיים הוא הרובד החיידקי, אולם, קיימים גורמים נוספים המשפיעים על התפתחות מחלת החניכיים, המפורטים להלן:

מהם הסימנים למחלות חניכיים?

הסימן העיקרי לדלקת בחניכיים הוא דימום בעת צחצוח שיניים. סימנים נוספים הכוללים ריח רע מהפה, תזוזת שיניים, פתיחת מרווחים בין השיניים, אודם, נפיחות בחניכיים ורגישות.

מהם הטיפולים למחלות חניכיים?

הצעד הראשון בטיפול במחלת חניכיים נקרא הקצעת שורשים או ניקוי עמוק אשר בעיקרו מכאני ומבוצע בהרדמה מקומית. במהלך הטיפול (2 עד 4 מפגשים) מנקים את פני שטח השורש באמצעות מכשיר אולטראסוני וכלים ידניים ("קורטות") מאבנית, חיידקים ורקמה דלקתית שהצטברו.
הצלחת הטיפול תלויה בשמירה על רמת היגיינת הפה גבוהה ומתבטאת בירידה בנפיחות ובאדמומיות החניכיים. לעיתים, לאחר ביצוע הטיפול ישנה רגישות קלה לקור ולחום החולפת עם הזמן.
הטיפול אינו מלווה בכאבים ובמרבית המקרים משפר משמעותית את מצב החניכיים.
כחודש לאחר ביצוע הטיפול במחלת החניכיים מתבצעת הערכה מחדש, ולפיה הרופא ייקבע את המשך הטיפול הנחוץ.

צור קשר

נא מלא את הטופס ונשמח לחזור אליך.

לקביעת
תור